×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

خبر روز

امروز : یکشنبه, ۶ بهمن , ۱۳۹۸  .::.   برابر با : Sunday, 26 January , 2020

هیات رییسه مجلس

مجلس شورای اسلامی - تاریخچه مجلس ایران
الف- هیات رییسه

براساس اصول قانون اساسی، ترتیب انتخاب رئیس و هیات رئیسه ی مجلس و شمار کمیسیون ها و دوره ی آنها و دیگر امور مجلس به وسیله ی آیین نامه ی داخلی مجلس که به تصویب نمایندگان رسیده، مشخص می گردد.

آیین نامه، براساس ماده های ۲ و ۳ ، سه نوع هیات رئیسه پیش بینی کرده است که عبارتند از:

۱- هیات رییسه سنی: پس از تشکیل و افتتاح مجلس شورای اسلامی و قبل از اقدام به هرکاری، نخست دوتن از مسن‌ترین نمایندگان براساس شناسنامه به عنوان رئیس و نایب رئیس و دونفر از جوان ترین نمایندگان حاضر به عنوان منشی معین می شوند و در جایگاه هیات رئیسه قرار می گیرند. وظایف هیات رئیسه ی سنی عبارت است از : اداره ی جلسه ی افتتاحیه، انجام مراسم سوگند و برگزاری انتخاب هیات رئیسه موقت.

۲- هیات رئیسه موقت:اعضای هیات رئیسه موقت دوازده نفرند که شامل یک رئیس، دو نایب رئیس، سه کارپرداز و شش منشی می شود این هیات با رای مخفی و با اکثریت نسبی در جلسه ی علنی ازمیان نمایندگان انتخاب می شوند. دو وظیفه عمده ی هیات رئیسه موقت تصویب اعتبار نامه ی نمایندگان منتخب و انتخابات هیات رئیسه دایم مجلس است. بدین گونه که پس از تصویب اعتبار نامه ی دوسوم از مجموع نمایندگان،‌هیات رئیسه موقت، انتخابات هیات رئیسه ی دایم را برگزار میکند و به کارش پایان می دهد.

۳- هیات رئیسه دایم. ترکیب هیات رییسه دایم مجلس همانند هیات رئیسه ی موقت است که برای مدت یکسال به وسیله نمایندگان انتخاب می شوند. انتخاب رئیس مجلس ممکن است در یک نوبت یا دو نوبت صورت گیرد. بدین صورت که اگر هیچ یک از نامزدها دردوراول نتوانند آرای اکثریت مطلق نمایندگان را به دست آورند، انتخابات به دور دوم کشیده می شود و در این مرحله،‌انتخاباتی مجدد میان دونفری که درمرحله ی اول بیشترین رای را کسب کرده اند برگزار می شود و دارنده ی اکثریت آرای به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی انتخاب می شود. انتخاب دو نایب رئیس، سه کارپرداز و شش منشی به صورت جداگانه و در یک مرحله و با اکثریت نسبی صورت می گیرد . همه ی امور مجلس شورای اسلامی به وسیله هیات رئیسه مجلس و زیر نظر رئیس مجلس اداره می شود.

 

 

بیشتر بدانید  آشنایی با مجلس شورای اسلامی ، تاریخچه ، بناها ، فرآیندکاری (مقاله مرجع)
بیشتر بدانید  مجلس ایران از تاریخچه تا پیشینه شورا در ایران قبل از انقلاب تاکنون
بیشتر بدانید  روسای مجالس شورای ملی / تاریخچه مجلس ایران
بیشتر بدانید  مجالس شورای اسلامی / تاریخچه مجلس ایران
بیشتر بدانید  مجالس مشروطه و ملی / تاریخچه مجلس در ایران
بیشتر بدانید  هیات رییسه مجلس ، روسای مجلس شورای اسلامی / تاریخچه مجلس ایران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
         

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.