×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

خبر روز

امروز : یکشنبه, ۲۲ تیر , ۱۳۹۹  .::.   برابر با : Sunday, 12 July , 2020

در ایام محرم کدام شهر برای عزاداری مناسب سفر است؟ / عزاداری تاسوعا و عاشورا / ایام محرم کدام شهر مناسب سفر است؟

عزاداری تاسوعا و عاشورا / ایام محرم کدام شهر برای عزاداری مناسب سفر است؟آشنایی با خاص ترین مراسمات عزاداری ماه محرم در شهرهای ایران : چند روزی هست که کوچه و خیابان‌های شهرهای کشورمان غرق در سوگ است. هر سال محرم که می‌شود شهر هم مانند آدم‌هایش سیاه‌پوش سالار شهیدان می‌شود و در این میان هر شهر به جز آداب کلی برای عزاداری، رسوم محلی خود را هم اجرا می‌کند.

 

عزاداری تاسوعا و عاشورا / ایام محرم کدام شهر برای عزاداری مناسب سفر است؟

آداب و مناسکی که گردشگران را نه تنها از اقصا نقاط کشور بلکه مشتاقان و علاقمندان زیادی را از سراسر دنیا به ایران می‌کشاند تا نظاره‌گر به سوگ نشستن عاشقان امام حسین(ع) باشند.

در پاسخ به این سوال که ایام محرم کدام شهر مناسب سفر است ؟ در ادامه چند مورد از خاص ترین مراسمات عزاداری در ماه محرم ذکر می شود

کاشان؛ عزاداری در بازار

 

عزاداری تاسوعا و عاشورا / ایام محرم کدام شهر برای عزاداری مناسب سفر است؟

اگر می‌خواهید یک عزاداری تمام عیار را در یک شهر سنتی ببینید، بازار کاشان بهترین مکان است. در کاشان از روز ششم محرم تا روز عاشورا هر روز نزدیک به ۷۰ تا ۸۰ هیات و دسته‌ سینه‌زنی به تیمچه امین‌الدوله می‌روند. همه ساله در ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) این تیمچه میعادگاه دسته‌ها و هیات‌های مذهبی کاشان است.

کاشان؛ عزاداری در بازارمراسم دیدنی دیگر که در نوش‌آباد کاشان برگزار می‌شود آیین خیمه کوبی است که از روز هشتم محرم اجرا می‌شود و مقدمه‌ای برای مراسم دیگری است که بازسازی چیده شدن خیمه انبیا و به راه افتادن لشکر اسیران از کربلا به سمت شام در روز یازدهم محرم است. اما نمی‌شود در کاشان باشید و از دست سقاهایی که در داخل دسته‌جات عزاداری حرکت می‌کنند، آب نخورده باشید.

جالب است بدانید این کار هم آداب خودش را دارد و تشرف به مسلک سقایی در سنین نوجوانی طی مراسمی و با انجام تشریفات خاص انجام می‌شده است.

 

 

 

 

عزاداری تاسوعا و عاشورا در بوشهر؛ سینه‌زنی با سنج و دمام

 

 عزاداری تاسوعا و عاشورا / ایام محرم کدام شهر برای عزاداری مناسب سفر است؟

 

ایام محرم به خصوص روزهای نهم و دهم آن، در کوچه پس‌کوچه‌های بوشهر صدای سنج و دمام است که به گوش می‌رسد. مردم با شنیدن صدای سنج و دمام از آغاز مراسم سینه‌زنی آگاه می‌شوند. اگر در بوشهر باشید خیلی راحت از مراسم دمام‌زنی باخبر می‌شوید؛ چراکه این مراسم با نواختن بوق آغاز می‌شود. به جز این بوشهری‌ها به خطر سبک سینه‌نی‌شان هم معروف هستند.

عزاداری تاسوعا و عاشورا در بوشهر؛ سینه‌زنی با سنج و دمامدر ابتدای سینه‌زنی فردی که به “پیش‌خوان” معروف است، آغازگر ماجرا است و سینه‌زنی با تعداد اندکی آغاز می‌شود؛ اما کم‌کم به تعداد افراد حاضر در مراسم سینه‌زنی اضافه می‌شود. آیین صبحدم هم متعلق به بوشهر است. صبحدم در شب عاشورا و پس از مراسم سینه‌زنی برگزار می‌شود و تا صبح ادامه دارد.

بوشهری‌ها اعتقاد دارند که مبادا در هنگام شهادت امام حسین(ع) و یارانش در خواب بمانند. بر این اساس با برگزاری آیین صبحدم که یکی از آیین‌های سنتی این استان است با خواندن نوحه‌ای ویژه از آفتاب می‌خواهند تا طلوع نکند که مبادا با برآمدنش امام حسین(ع) قربانی شود.

 

 

 

 

 

لرستان؛ گل‌زنی و چهل‌منبر

 

عزاداری تاسوعا و عاشورا / ایام محرم کدام شهر برای عزاداری مناسب سفر است؟

 

تدارک برای مراسم گل‌زنی در شهرهای لرستان از جمله خرم‌آباد، بن و طاقانک از روز هفتم محرم آغاز می‌شود. در این روز که به “تراش عباس” معروف است، مردم پس از اصلاح سر و صورت و نظافت کامل، لباس‌های تمیز می‌پوشند و خود را برای فرا رسیدن روز عاشورا و عزاداری در این ایام آماده می‌کنند.

لرستان گل‌زنی و چهل‌منبرمردم لرستان برای روز عاشورا خاک نرم (گِل رُس) که نماد عزاداری و ماتم در مراسم سوگواری است را آماده می‌کنند و در میدان‌های شهر قرار می‌دهند تا خود را گل مالی کنند. آن‌ها پس از رفتن داخل حوضچه‌های گل گرد آتش می‌ایستند و شروع به سینه زنی و عزاداری می‌کنند. مراسم دیگری که در این خطه معروف است و با حضور زنان به سرانجام می‌رسد، چهل منبر است.

برای انجام این مراسم، زن‌ها پوشیه می‌کشند تا صورتشان ناپیدا بماند. زن‌های پوشیه‌پوش از کوچه‌ها و خیابان‌ها گذر کرده و مقابل چهل ‌خانه شمع می‌افروزند و شماری هم حبه قند، احسان می‌کنند.

 

 

بیشتر بدانید  کهگیلویه و بویراحمد شهر یاسوج در سوگ علمدار کربلا در شب تاسوعا + عکس

 

 

 

عزاداری تاسوعا و عاشورا در ابیانه؛ سوگواری منحصربه‌فرد

 

عزاداری تاسوعا و عاشورا / ایام محرم کدام شهر برای عزاداری مناسب سفر است؟

 

ابیانه هم که به نگین سرخ شهرها و روستاهای ایران معروف است، محرم که از راه می‌رسد، سیاه‌پوش شهادت سالار شهیدان می‌شود. این روستای کوچک اما معروف در آیین عزاداری زبانزد است. مراسم در ابیانه و حوالی‌اش با جاروزنی و ذاکری آغاز می‌شود و طی آن، پیرغلامان جارو به دست، حسینیه را جارو کرده و آنجا را برای برپایی مراسم عزاداری آماده می‌کنند.

عزاداری تاسوعا و عاشورا در ابیانه؛ سوگواری منحصربه‌فردمراسم جغجغه زنی هم از آن دست مراسم دیدنی ابیانه است. سوگواران حسینی با به هم کوبیدن دو جغجغه به هم، در رثای شهیدان کربلا عزادارای می‌کنند. با همه این‌ها نخل‌گردانی در ابیانه چیز دیگری است. پرشورترین بخش مراسم‌های سنتی در ابیانه هنگامی است که صبح عاشورا نخل محله بالا به حرکت در می‌آید و همه مردم چه ابیانه‌ای و چه مهمان‌ها در محله پرزله جمع می‌شوند و منتظر به حرکت در آمدن نخل هستند.

برای دیدن دو نخل ابیانه به صورت همزمان باید در جایی باشید که دو نخل در یک نقطه به هم می‌رسند. همزمان با حرکت نخل محله بالا به طرف محله میان ده، نخل محله پایین هم به طرف این محل حرکت می‌کند و تنها جایی که هر دو نخل ابیانه در کنار هم دیده می‌شوند در همین مکان است.

 

 

 

 

 

عزاداری تاسوعا و عاشورا در یزد؛ حسینیه ایران

 

عزاداری تاسوعا و عاشورا / ایام محرم کدام شهر برای عزاداری مناسب سفر است؟

 

عزاداری تاسوعا و عاشورا در یزد؛ حسینیه ایرانیکی از شهرهایی که ظرفیت زیادی برای گردشگری در ایام محرم را دارد، شهر یزد است. آیین‌هایی که باعث می‌شوند این شهر مقصد گردشگری باشد عبارتند از نخل‌گردانی، جوش دوره، جغجغه زنی و مراسم کتل بستن. برای مثال آیین نخل‌گردانی یزد معروف است و همین یک قلم کافی است تا بار سفر ببندید برای دیدن نخل میدان امیر چخماق.

نخل در فرهنگ مردمان این خطه همان تابوت و در واقع نمادی از بدن مطهر ائمه اطهار و به ویژه حضرت امام حسین(ع) است که مردم با چرخش آن دور حسینیه‌ها به تشییعش می‌پردازند. آن دسته سینه‌زنی که بسیار منظم و مرتب و همراه با یک ریتم خاص سینه‌زنی می کنند هم دارند آیین جوش‌دوره را اجرا می‌کنند.

 

بیشتر بدانید  تجمع هیات های عزاداران حسینی یاسوج درمیدان هفت تیر در روز تاسوعای حسینی

 

شاه حسین تبریز

 

عزاداری تاسوعا و عاشورا / ایام محرم کدام شهر برای عزاداری مناسب سفر است؟

 

عزاداری تاسوعا و عاشورا شاه حسین تبریزیکی دیگر از مراسم باشکوهی که در ایام عزاداری امام حسین(ع) در ایران برگزار می‌شود، مراسم «شاه حسین» تبریز است. این آیین که در لهجه محلی به آن «شاخسی» می‌گویند، از چند روز قبل از محرم شروع می‌شود و تا ظهر عاشورا ادامه پیدا می‌کند.

در این مراسم عزاداران سیاه‌پوش کنار یکدیگر می‌ایستند و با قرار دادن یک دستشان پشت کمر دیگری، زنجیره‌ای انسانی تشکیل می‌دهند. سپس با دست دیگر چوبی مخصوص را در مسیر سر تا پای خود حرکت می‌دهند. این حرکات همراه با نوای «شاه حسین» (شاخسی) و «وای حسین» (واخسی) عزاداران است. آیین شاه حسین، رفتاری نمادین است؛ گویا عزاداران در حال عزیمت به کربلا و قرار گرفتن در کنار یاران امام حسین(ع) هستند.

در سال‌های اخیر، استفاده از سنج، طبل و سایر ادوات موسیقی مذهبی نیز در این مراسم رواج پیدا کرده است. با این حال به نظر می‌رسد همان شکل سنتی مراسم که با صدای عزاداران هدایت می‌شد، دلنشین‌تر باشد.

 

 

 

چمر و چایینه ایلام / عزاداری تاسوعا و عاشورا

 

عزاداری تاسوعا و عاشورا / ایام محرم کدام شهر برای عزاداری مناسب سفر است؟

 

در ایلام آیین‌های نمادین جذابی در ایام سوگواری برگزار می‌شود. یکی از این آیین‌ها، چمر است. البته چمر به غیر از روزهای ماه محرم، به مناسبت درگذشت افراد شاخص و مهم نیز برگزار می‌شود. زمان و مکان برگزاری چمر از چند روز قبل به مردم اطلاع داده می‌شود. همه در موعد مقرر دور هم جمع می‌شوند. در این زمان زنان ایلامی شروع به عزاداری مخصوص خود می‌کنند. آنها در حالی که بر سر و روی خود می‌زنند، آواهای مخصوص عزاداری را با صدای بلند می‌خوانند.

سپس اسبی آراسته و مجهز به خنجر و تفنگ به میدان آورده می‌شود. زنان پس از دیدن این اسب، صدای خود را بالا می‌برند و عزاداری خود را با شدت بیشتری انجام می‌دهند. مردم اگر نذر داشته باشند، غذا درست می‌کنند و پس از مراسم بین عزاداران توزیع می‌کنند.

چمر و چایینه ایلاماما در ایلام یک مراسم بسیار خاص و منحصر به فرد دیگری نیز برپا می‌شود؛ مراسمی که برای عزاداری است اما با تار و پود فرهنگ مردم گره خورده است. این آیین با نام چایینه شناخته می‌شود و بیشتر مخصوص زنان است. چایینه را در چند روز از ماه محرم و برای چند تن از یاران امام حسین(ع) و خود ایشان برگزار می‌کنند. چایینه قاسم، چایینه حضرت علی‌اکبر، چایینه حضرت عباس و چایینه امام حسین(ع) هر کدام آیین مخصوص خود را دارد.

چایینه قاسم

چایینه قاسم از خاص‌‌ترین و جذاب‌ترین مراسمی است که در این ایام برگزاری می‌شود؛ این مراسم تلفیق هماهنگ و درخشانی از غم و شادی است. در چایینه قاسم دختری جوان و مجرد لباس سفید و رواندازی سبز به تن می‌کند. زنان شمع، نقل و نبات، حنا و عود با خود می‌آورند. سپس زنانی با عنوان چایینه‌خوان وارد میدان می‌شوند و شروع به مداحی می‌کنند. اما در بین مراسم، فردی یک کفن خونی با خود می‌آورد و از شهادت قاسم که داماد این مجلس است، خبر می‌دهد. در این زمان همه چیز تغییر می‌کنند و عروسی تبدیل به عزا می‌شود. بر سر عروس چادر سیاه می‌کشند و بر سر و روی خود می‌زنند. شمع‌ها خاموش می‌شود و به جای مداحی، نوحه‌خوانی می‌کنند.

 

 

 

تعزیه خوانی در تفرش / عزاداری تاسوعا و عاشورا

 

عزاداری تاسوعا و عاشورا / ایام محرم کدام شهر برای عزاداری مناسب سفر است؟

 

تعزیه خوانی در تفرشتعزیه‌خوانی از مهم‌ترین شکل‌های هنرهای نمایشی در ایران است. در واقع زمانی که می‌خواهند از نمایش و تئاتر در ایران صبحت کنند، از تعزیه‌ به عنوان نخستین گام‌های این هنر در کشور نام می‌برند. تعزیه با توجه به ویژگی‌های خاصش بارها مورد توجه کارشناسانی از سراسر جهان قرار گرفته است. اینکه بیننده‌ها تمام داستان را می‌دانند اما با این حال تا پایان نمایش پای آن می‌نشینند، بخشی از اهمیت تعزیه است. از سوی دیگر گره خوردن شدید احساسات بیننده با تعزیه، از دیگر نقاط قوت آن است.

در میان تمام شهرهای کشور، تفرش در تعزیه‌خوانی شهرت بیشتری دارد. حتی برخی نیز تفرش را مهد تعزیه ایران می‌دانند. ضمن اینکه قدیمی‌ترین نسخه‌های برگزاری تعزیه در کشور، در تفرش پیدا شده است. در تفرش تعداد زیادی حسینیه و تکیه وجود دارد که محل مناسبی برای برگزاری این هنر آیینی است. همین موضوع باعث پرورش تعزیه‌خوانان ماهر در تفرش شده است. علاوه بر تفرش، تعزیه‌خوانی در بسیاری از شهرهای استان اصفهان نیز با شکوه فوق‌العاده‌ای اجرا می‌شود.

 

 

 

 

بیشتر بدانید  تجمع هیات های عزاداران حسینی یاسوج درمیدان هفت تیر در روز تاسوعای حسینی
بیشتر بدانید  آیت الله ملک حسینی /اخلاق ومعنویت دورکن مهم درپیشرفت اقتصادی و علمی

 

گردآوری از سراسر وب

نظر شما کاربران روز نیوز ۲۴ در خصوص نحوه عزاداری در شهر تان چیست؟ آیا قصد سفر دارید؟

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
             

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.