×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

خبر روز

امروز : پنج شنبه, ۱۹ تیر , ۱۳۹۹  .::.   برابر با : Thursday, 9 July , 2020

درچه صورتی شاهد دور دوم انتخابات بویراحمد و دنا خواهیم بود؟ انتخابات مجلس چه‌زمانی به دور دوم کشیده می‌شود؟/کف رای یک کاندیدا برای ورود به مجلس چقدر است؟

ماده ۸ از فصل اول قانون انتخابات تصریح می‌کند که”انتخاب نماینده در مرحله اول منوط به کسب اکثریت حداقل یک چهارم کل آراء و در مرحله دوم و همچنین انتخابات میان دوره‌ای با کسب ‌اکثریت نسبی به هر میزان است”

آیا شاهد دور دوم انتخابات بویراحمد و دنا خواهیم بود؟

بنابر گزارش روز نیوز ۲۴ برابر با تصریح اصل ششم قانون اساسی مبنی بر اینکه “در جمهوری‏ اسلامی‏ ایران‏ امور کشور باید به‏ اتکاء آراء عمومی‏ اداره‏ شود از راه‏ انتخابات‏: انتخاب‏ رئیس‏ جمهور، نمایندگان‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏، اعضاءی‏ شوراها و نظایر اینها، یا از راه‏ همه‏ پرسی‏ در مواردی‏ که‏ در اصول‏ دیگر این‏ قانون‏ معین‏ می‏ گردد.” یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی جمعه ۲ اسفند در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

قرار است نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در انتخابات جمعه ۲ اسفند مشخص شود؛ ماده ۸ از فصل اول قانون انتخابات تصریح می‌کند که”انتخاب نماینده در مرحله اول منوط به کسب اکثریت حداقل یک چهارم کل آراء و در مرحله دوم و همچنین انتخابات میان دوره‌ای با کسب ‌اکثریت نسبی به هر میزان است” و با این وجود، کاندیدای که موفق به کسب یک چهارم آرای نشوند باید در مرحله دوم انتخابات در معرض رای مردم قرار بگیرند.

قانون انتخابات دو مرحله‌ای

ماده ۹ از فصل اول قانون انتخابات در همین زمینه تصریح می‌کند: “چنانچه در مرحله اول برای یک یا چند نفر از داوطلبان اکثریت حداقل یک چهارم آراء حاصل نگردید، انتخابات دو مرحله‌ای خواهد شد، بدین ‌معنی که از بین نامزدهایی که اکثریت حداقل یک چهارم آراء را در مرحله اول بدست نیاورده‌اند، فقط به تعداد دو برابر نمایندگان مورد نیاز از بین کسانی که ‌بیشترین آراء را در مرحله اول داشته‌اند، در انتخابات مرحله دوم شرکت می‌کنند و در صورتی که تعداد نامزدهای باقیمانده، کمتر از دو برابر باشد، تمام‌ آنان در مرحله دوم انتخابات شرکت خواهند نمود”.

بیشتر بدانید  نمایندگان یاسوج در ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی چه کسانی بودند؟

محمد جواد کولیوند نایب رئیس کمیسیون شوراها با اشاره به طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات به خبرنگار تسنیم گفت که این مصوبه مجلس به دلیل عدم تائید از سوی شورای نگهبان معتبر نیست و درباره میزان آرای کاندیدا در مرحله اول همان یک چهارم اعمال خواهد شد.

کولیوند گفت: ما در اصلاح قانون انتخابات، یک پنجم را جایگزین یک چهارم کرده بودیم اما به دلیل اشکالی که شورای نگهبان به بخش برگزاری الکترونیکی انتخابات داشت، کل این مصوبه مورد تائید شورای نگهبان قرار نگرفته و درباره انتخابات آتی، قوانین قبلی لازم الجراست.

زمان برگزاری مرحله دوم انتخابات

بحث مهم دیگر درباره زمان برگزاری مرحله دوم انتخابات که مشمول کسانی که در دوره اول رای داده بودند، است که تبصر۳ ماده ۹ از فصل اول قانون انتخابات، درباره زمان برگزاری مرحله دوم انتخابات تصریح می‌کند: “وزارت کشور با هماهنگی شورای نگهبان زمان انجام مرحله دوم انتخابات را ظرف یک ماه پس از اعلام نتیجه مرحله اول و تأیید ‌صحت انتخابات توسط شورای نگهبان، تعیین و اعلام خواهد نمود”.

در چه شرایطی انتخابات به مرحله دوم کشیده می‌‍‌‌شود؟

شرایط و چگونگی دو مرحله‌ای‌ شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی در قانون انتخابات تصریح شده است.

طبق ماده ۸ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی «انتخاب نماینده در مرحله اول منوط به کسب اکثریت حداقل یک چهارم کل آراء و در مرحله دوم و همچنین انتخابات میان دوره‌ای با کسب‌ اکثریت نسبی به هر میزان است.»

بر اساس ماده ۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، «چنانچه در مرحله اول برای یک یا چند نفر از داوطلبان اکثریت حداقل یک چهارم آراء حاصل نگردید، انتخابات دو مرحله‌ای خواهد شد؛ بدین‌معنی که از بین نامزدهایی که اکثریت حداقل یک چهارم آراء را در مرحله اول بدست نیاورده‌اند، فقط به تعداد دو برابر نمایندگان مورد نیاز از بین کسانی که‌ بیشترین آراء را در مرحله اول داشته‌اند در انتخابات مرحله دوم شرکت می‌کنند و در صورتی که تعداد نامزدهای باقیمانده، کمتر از دو برابر باشد، تمام‌آنان در مرحله دوم انتخابات شرکت خواهند کرد.»

بیشتر بدانید  ثبت نام ۹ نفر از داوطلبان نامزدی انتخابات مجلس در کهگیلویه و بویراحمد

در تبصره ۱ ماده ۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی چنین آمده است: «اگر تعداد نامزدهای باقیمانده مساوی یا کمتر از نمایندگان مورد نیاز باشد، انتخابات مرحله دوم انجام نخواهد شد و نامزدی که حداقل‌ یک چهارم مجموع آراء را کسب کرده باشد به مجلس راه می‌یابد.»

رای‌ دهندگان مرحله دوم منحصراً در حوزه انتخابیه‌ در مرحله اول انتخابات

«کلیه رای‌دهندگان مرحله دوم منحصراً در حوزه انتخابیه‌ای که در مرحله اول انتخابات رای داده‌اند شرکت خواهند کرد و کسانی که در‌ مرحله اول در هیچ یک از حوزه‌های انتخاباتی رای نداده باشند در مرحله دوم انتخابات می‌توانند شرکت نمایند»

(تبصره ۴ ماده ۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی)

در تبصره ۱ ماده ۸ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مطرح شده که «درصورتی که آراء دو یا چند نفر از نامزدها مساوی باشد، ملاک انتخاب یک یا چند نفر از آنان، قرعه می‌باشد که در جلسه مشترک ‌هیأتهای اجرائی و نظارت مرکز حوزه انتخابیه انجام خواهد گرفت. نامزدهای مذکور و یا نمایندگان آنان می‌توانند در مراسم قرعه‌کشی حضور داشته ‌باشند.»

«وزارت کشور با هماهنگی شورای نگهبان زمان انجام مرحله دوم انتخابات را ظرف یک ماه پس از اعلام نتیجه مرحله اول و تایید‌ صحت انتخابات توسط شورای نگهبان، تعیین و اعلام خواهد کرد.» (تبصره ۳ ماده ۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی)

آیا تا کنون نمایندگان یاسوج در دور دوم انتخابات بویراحمد و دنا انتخاب شده اند؟

خیر . تا کنون در حوزه انتخابیه بویراحمد و دنا انتخابات به دور دوم کشیده نشده است. اما این امکان وجود دارد که در هر حوزه انتخابیه ای از جمله حوزه انتخابیه بویراحمد و دنا و یا سایر حوزه ها انتخابات به دور دوم کشیده شود. با تحلیل روند انتخابات میتوان براحتی حدس زد که انتخابات در دور اول تمام میشود یا اینکه شاهد دور دوم انتخابات بویراحمد و دنا خواهیم بود.

بیشتر بدانید  خرید و فروش رای-هزینه‌های تبلیغات و هزینه‌های انتخاباتی هر داوطلب

 

 

 

 

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
             

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.